Portakal krizi vurdu: Artık lüks…

Tokyo Shinbun Gazetesi’ nin haberine göre ülkede bir portakal suyu bunalımı yaşanıyor. ‘Portakal suyu ürünlerine yönelik satış durdurma ve fiyat artışı dalgası giderek artıyor. Morinaga Milk (,Japonya’da süt ve dondurmanın yanı sıra diğer içecek ve yiyecekler de dahil olmak üzere süt ürünlerinin önde gelen üreticisi ve satıcısıdır) 1 Haziran’dan itibaren ‘Sunkist %100 Portakal’ın (Portakal Suyu Markası) (200 ml) fiyatını 10 yenden (Yaklaşık 2 lira) 130 yene(26,89 lira) yükseltecek ve hammadde biter bitmez satışları askıya alacak. Diğer üreticiler de satışları askıya almaya devam ediyor’ diye yazdı.

BURGER YANINDA BEDAVA VERİYORDU KALDIRDI

MOS Food Services, Inc. veya kısaca MOS Burger, Japonya merkezli çok uluslu bir fast-food zinciri de portakal suyunda iki önemli hamle yaptı. Habere göre ; ‘ MOS Burger portakal suyu fiyatını 40 yen’den (8,27 lira) 290 yen’e (Yaklaşık 60 lira) yükseltecek. Şimdiye kadar portakal suyu, buzlu oolong çayı gibi, burgerle birlikte servis edildiğinde ücretsiz olarak sunuluyordu. Ayın 22’sinden itibaren belirlenen fiyatın üzerine(Burger fiyatı) 70 yen (Yaklaşık 14,30 lira) daha eklenecek’

PORTAKAL SUYU ARTIK LÜKS

Gazetenin haberinde bu duruma ‘Yenin ve hasatın zayıflığı neden olarak gösteriliyor. Japonya portakalı Brezilya’ dan ithal ediyor. Haber durumu şöyle özetliyor; “Portakal suyu, ana ithalat noktası olan Brezilya’da devam eden kötü hasat ve yendeki son değer kaybı nedeniyle ucuza temin edilemiyor. Japonya Meyve Suyu Birliği İcra Direktörü Kazuhiko Kawamura şöyle açıklıyor; Portakal suyunun hammaddesi olan portakal suyu, konsantre meyve, soğutulmuş ve dondurulmuş olarak ithal ediliyor. “Dondurulmuş olarak saklanabiliyor, bu yüzden genellikle yen güçlü olduğunda ve stok yaptığımda satın alıyordum.”. Ancak Brezilya’da 2021’den beri hasat kötü gidiyor ve 2023’te şiddetli yağmur ve hastalıklar hasara yol açarak portakal suyu sıkıntısının devam etmesine neden oldu’ Birlik İcra Direktörü ‘Bir litre portakal suyu ihracat biriminin 600 yene kadar (Yaklaşık 124 lira) çıktığını‘ söylüyor. Zayıf yen karşısında portakal suyunu bundan böyle lüks ürünler listesine girdiğini belirtiyor haberde.

MEYVE SULARI PAHALI

Japonya’nın ithalata dayalı meyve suyu sektörü giderek pahalı bir hal alıyor Tokyo Gazetesi’nin haberine göre; ‘Ananas ve üzüm gibi diğer meyve suları da muhtemelen zayıf yenden etkilenecek, ancak portakal suyu açık ara en pahalı meyve suyu olmaya devam ediyor’ diyor.

SAKSIYA PORTAKAL DİKELİM

Haberde ‘Peki fiyatlar hep böyle mi gidecek?’ sorusun cevabının hiç te iç açıcı olmadığı yazıyor; ‘Yeterli miktarı garanti edemeyiz ve satışları sürdürmek zor olacak. Küresel bir kıtlık var ve bunu tahmin edemiyoruz”. Tokya Shinbun Gazetesi portakalın diğer meyveler gibi suyu için değil yemek için dikildiğini hatırlatıyor; ‘Örneğin, hammadde olarak evde yetiştirilen mandalinaları kullanmak mümkün, ancak Japonya’da mandalina ve elma, meyve suyundan ziyade meyve olarak satılacağı varsayımıyla üretiliyor. Dahası Kawamura, “yerli meyve suyu endüstrisi de yaşlanıyor ve üretim hacmi düşüyor” dedi. Görünen o ki portakal suyu severler için durum zor olmaya devam edecek’.

Kaynak: Tokyo Shinbun News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir